Zasady użytkowania nawierzchni z kostek brukowych
Nawierzchnie ze szlachetnych kostek brukowych i płyt tarasowych są trwałe, estetyczne i nie wymagają specjalnych, kłopotliwych zabiegów konserwujących. Jednak aby zachowały swoje walory użytkowe i wizualne, trzeba je właściwie użytkować i regularnie dbać o ich czystość.
Podstawą funkcjonalnych, efektownych nawierzchni, które będą właściwie służyły użytkownikom przez wiele lat, jest bez wątpienia profesjonalnie ułożony, dobrej jakości materiał. Wygląd ścieżek, podjazdów i tarasów zależy także od właściwej ich pielęgnacji. I choć współczesne wyroby betonowe charakteryzują się dużą odpornością i są łatwe do utrzymania w czystości, warto przestrzegać kilku zasad ich użytkowania.
Szlachetne kostki brukowe Libet Decco już na etapie produkcji zabezpieczone są specjalnym systemem ALS, co chroni je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i zmniejsza podatność na zaplamienia. Pielęgnacja nawierzchni ogranicza się więc do prostych czynności, jak zamiatanie czy mycie. Wszelkie zanieczyszczenia, na przykład piach czy liście, dobrze jest usuwać na bieżąco, a do okresowego mycia (1-2 razy w roku) można używać myjki ciśnieniowej ze specjalną końcówką rotacyjną.
Nawierzchnię betonową powinniśmy w miarę możliwości chronić przed plamami z oleju, smaru czy innych substancji chemicznych. Jeśli jednak dojdzie do zabrudzenia, pomocna może się okazać mieszanka wody i płynu do mycia naczyń (w proporcjach 3:1). Naniesiony na plamę roztwór należy pozostawić minimum na godzinę, a następnie starannie zmyć. Pamiętać też trzeba, że trudne do usunięcia zaplamienia mogą wywołać środki chemiczne służące do nawożenia roślin. Przeprowadzając zabiegi pielęgnacyjne na pobliskim trawniku czy rabacie, należy więc zachować szczególną ostrożność. Natomiast występujące na betonowych powierzchniach białe wykwity to zjawisko naturalne, które jedynie czasowo obniża estetykę nawierzchni. Znikają zwykle po kilku miesiącach eksploatacji, ale można próbować usunąć je metodą mechaniczną lub chemiczną. Trzeba jednak uważać, aby nie uszkodzić przy tym kostki czy płyty. Regularnej pielęgnacji potrzebują też fugi z piasku. Mogą bowiem pojawiać się w nich chwasty, które powinniśmy usuwać. Do tego wskazane jest uzupełnianie ewentualnych ubytków wymywanych spoin.
Trwałość materiału nawierzchniowego zależy także od dostosowania go do charakteru i przeznaczenia danego miejsca. Już na etapie wyboru produktów, należy więc brać pod uwagę przyszłe obciążenia, a w czasie eksploatacji trzeba przestrzegać wytycznych dotyczących maksymalnego udźwigu i np. nie wjeżdżać ciężkimi pojazdami na płyty i kostki, które nie są do tego dostosowane.